Nakupujete cez Aliexpress? Od januára 2021 sa situácia komplikuje

Od januára 2021 ide do platnosti nová novela zákona od DPH ktorá vám predraží inokedy lacné nákupy cez nám dobre známy čínsky portál aliexpress. Táto novela vyplýva z európskeho nariadenia, ktorého cieľom je zrovnoprávniť trhové podmienky a obmedziť zvýhodnený dovoz zásielok z krajín mimo Európy, predovšetkým z Ázie a najviac z Číny.

Čo sa mení?

Poznáte to , potrebujete si objednať obyčajný kryt na telefón a nie ste ochotný zaň zaplatiť niekoľko eur nakoľko vám to príde neprimerane vysoké za ponúkaný produkt alebo nespĺňa vaše požiadavky. Prejdete na alixpress , začnete vyhľadávať a zrazu zistíte že, existuje omnoho širšia ponuka krytov na telefón a za zlomkové ceny. Tovar si objednáte, zaplatíte a čakáte pár týždňov kým vám ho doručovacia spoločnosť doručí ( často krát za poštovné neplatíte a keď aj tak úplné minimum). Keďže takáto zásielka má menšiu hodnotu ako 22€ , zásielku colný úrad nerieši čiže neplatíte ani DPH ani clo a takisto odpadá poplatok za colnú deklaráciu. Po januári 2021 ( kvôli epidémii korona vírusu sa ale počíta s zatiaľ bližšie nešpecifikovanou odkladnou účinnosťou) sa ale situácia mení. Každá jedna zásielka na základe tejto normy bude podliehať clu a DPH. V praxi to teda znamená že za kryt ktorý ste zaplatili predajcovi napríklad 3€ budete musieť zaplatiť z tejto ceny DPH t.j. 0,60€ ( clo sa na tento typ produktu nevzťahuje) teda spolu vás kryt bude stáť 3,60€. To nie je také zlé však ? Stále sa vám to oplatí lenže je v tom háčik. Na to aby ste mohli tovar precliť potrebujete vydeklarovať jeho sumu colnému úradu a teda je nutné elektronicky vyplniť celkom komplikované tlačivá cez portál finančnej správy. Na to aby ste toto mohli urobiť potrebujete mať občiansky preukaz s čipom a byť registrovaný na finančnej správe a ovládať znalosti colného deklaranta. Je na 80% pravdepodobné že toto robiť nebudete a preto splnomocníte v tomto prípade Slovenskú poštu ktorá to za vás vybaví ale samozrejme za poplatok ktorý v súčasnosti činí 9€. Teda za kryt na telefón zaplatíte spolu 12,60€. Samozrejme predajcovia na aliexpresse o tomto vedia a preto hromadne zriaďujú sklady po celej Európe ktoré, sú ale pod veľkým drobnohľadom EÚ a častokrát sa doručenie vašej objednávky časovo komplikuje viac ako keď nakupujete priamo z Číny. Ďalšou nevýhodou je fakt že, sklady v Európe pokrývajú len pár percent z ponúkaného sortimentu.

Z uvedeného vyplýva že, nákup tovaru z Číny sa skomplikuje a v prípade keby sa vám podarilo vyhnúť sa poplatkom buď vás to bude stáť veľa času alebo budete limitovaný ponukou európskych skladov aliexpressu.

Čo pre vás môže urobiť Importagent?

Keďže naše prepravné linky fungujú na pravidelnej báze a nosíme tovar vo väčšom množstve od rôznych dodávateľov rozmiestnených po celej Číne , vieme vám priniesť vami vybraný tovar ešte rýchlejšie ako vám to posielajú dodávatelia od ktorých nakupujete a ktorí využívajú štandardné lokálne poštové služby plus poplatok za colnú deklaráciu bude len zlomkový oproti bežným cenám ktoré by ste zaplatili napríklad slovenskej pošte.

K dôvodom prečo sa EÚ takto rozhodla sa nebudeme vyjadrovať a plne ich rešpektujeme. Čo ale vieme spraviť je že, ponúkneme ľuďom/ menším obchodníkom ktorý primárne nakupujú sortiment z Číny riešenia na mieru aby sme im pomohli s dovozom aj pri zavedení nových pravidiel.